
Furfangos Sára és az ő kifundált terve ebben a hónapban b, mint Boszniában vezetett. Az ételek mellé pedig hozta az e, mint emlékeket.
Azt hiszem ebben az ételben benne van minden. Számomra a legtradicionálisabb, a legismertebb és minden étteremben kapható, legyen ez apró helyecske, vagy elegáns hely: a cevap. A cevap mellé a hagyományok szerint apró kockákra vágott hagyma és joghurt dukál. Előfordulhat természetesen, hogy olyan étterembe sikerül betévednünk, ahol a joghurtot sörre tudjuk cserélni, de ne lepődjünk meg, ha ez mégsem sikerül. Emlékszem, mikor először jártunk Szarajevóban, háztűz nézőben, és sokkal kíváncsibb voltam a helyi ételekre és látványosságokra, mint a kecókra. Alig vártam, hogy igazi cevapot egyek, igazi hozzá illő kenyérrel. (Abban az időben még mindenevő voltam, nem kellett nélkülöznöm a glutént) Kiderítettük, hogy hol lehet kapni a városban a legjobb cevapot. Késő este jutottunk hozzá, egész nap nem ettem direkt semmit. Nézegettük az étlapot: 5-10-15 db…. Hát én nagyon éhes voltam, becsaptam vagy 10-et együltő helyemben az összes hagymával. Mivel azon a helyen sört nem lehetett épp kapni, de a pincér látta, hogy itt bizony baj lesz, szerzett nekünk 2 üveg, jól behűtött Sarajevsko pivo-t. Szerintem ez mentette meg az életemet, de sok hónap eltel, mire legközelebb cevapot mertem enni. Max 5 darabot. Ennél többet egyszerre soha. Hát nem egy laza kaja, de Szarajevóban járva kötelező elmenni a Baščaršijara és bazározás után bevágni pár cevapot. (természetesen annak, aki eheti)
Hozzávalók:
●1 kg darált hús (most sertés és marha vegyesen, bár eredetileg sertés nyilván nincs benne, de nekem a marha önmagában túl sokkk)
●200 ml víz
●4-5 gerezd fokhagyma
●1-1,5 teáskanál só
●1 kávéskanál őrölt feketebors
●Tálaláshoz kockákra vágott vöröshagyma
Elkészítés:
●A fokhagymát vágjuk karikára és 2-3 percet forraljuk a 2 dl vízben.
●A vízből halásszuk ki a fokhagymát és öntsük a vizet a húsra
●Adjuk hozzá a sót, a borsot és nagyon alaposan gyúrjuk össze.
●Formázzunk vékony rudacskákat és serpenyőben egy csepp olajon süssük meg.
Tálaljuk zsebes lepénykenyérrel és apró kockákra vágott vöröshagymával, joghurttal.
A lepénykerhez ezt a receptemet vettem alapul, It’s us miklos universal mix liszttel készítettem. A tésztát miután begyúrtam, 5 bucit formáztam belőle és kb. 1 órát kelesztettem. 1 cm vastag korongokat nyújtottam a bucikból, végig fedő alatt sütöttem zsiradék nélkül serpenyőben és így gyönyörű zsebesek lettek.
Recept:
https://www.auchan.hu/receptek…/lepenykenyer-szendvics
Jó étvágyat hozzá!